קיץ חם: מסן פאולו לחווה אקולוגית בישראל

הקבוצה הברזילאית שהגיעה, במסגרת המכון למדריכי חו"ל מיסודה של הסוכנות היהודית, לחווה האקולוגית חווה ואדם במודיעין, נרגשת לגלות צעירים מכל רחבי העולם מחד ועולם חדש של אקולוגיה ואיכות סביבה . סיפורם של זוליאנה ורפאל מתנועת חזית הנוער בברזיל. קיץ 2015

רפאל וויסנברג (19) וז'וליאנה גורדון (19) הגיעו לישראל במסגרת תכנית של המכון למדריכים מיסודה של הסוכנות היהודית. הם ישהו בישראל שנה שבמסגרתה הם יעברו בכמה אתרים שבחרו לשהות בהם.

פגשנו אותם בחווה ואדם – מרכז רב-תחומי לאקולוגיה מעשית במודיעין, שם הם לומדים ופועלים בתחומים שקשורים לאקולוגיה.

רפאל, מעריץ של הציירים מאנה ודאלי, הוא חניך תנועת הנוער "חזית הנוער" בסן פאולו. "הגעתי בגיל 12 ואחותי הגדולה ממני הייתה המדריכה הראשונה שלי. מאז הייתי מדריך לקבוצות של ילדים קטנים ממני ולבוגרים יותר וכעת אני בשנת הכשרה בישראל" הוא מסביר לי בפתח האוהל שבו הוא מתגורר עם קבוצה של חניכי תנועות הנוער הציוניות בברזיל.

בתום התקופה כאן הוא יצא עם הקבוצה למרכז הקליטה בקרית ים ומשם לקיבוץ רביבים והביתה, לברזיל.

אבל עד אז הם לומדים ועובדים בחווה האקולוגית מקצועות שמוצעים על ידי החווה המיוחדת הזאת. "כשהגענו לכאן היינו בתהליך של קבלה מחודשת של מזון נקי שאותו מגדלים כאן וזה השפיע עלינו מאד. הגישה לחיים כאן היא מאד מיוחדת ואקולוגית : ממחזרים כל דבר ודבר ומגדלים את כל מה שאנו זקוקים לו וזוהי כמובן דרך חיים שלא יכולנו ללמוד אותה בשום מקום בוודאי לא בברזיל" הוא אומר לי.

אלה ימים חמים מאד והוא מספר לי שבאחד הימים החמים הקבוצה יצאה לבריכת השחייה הקרובה בעיר מודיעין כדי להתרענן. "כל הזמן דואגים לנו" הוא אומר.

ז'וליאנה

זוליאנה גורדון אומרת כי שנת השירות הינה מלמדת בכל התחומים : החל מלימודי יהדות, התחברות לתנועת הנוער, ועד דרכי חיים אקולוגיים לסוגיהם השונים.

"אי אפשר היה לעשות את שנת השירות בברזיל אלא רק כאן", היא אומרת.

ומה תעשי כשתשובי לברזיל ?

אני שבה לאוניברסיטה לשנה ושבה לתנועה לשנתים.

מה את לומדת?

אני לומדת ניהול ציבורי

ומה אתה לומד, רפאל ?

אני לומד אמנות . כאן באוהל שבו אני גר אני קורא את הספר על חיו של הצייר האהוב עלי מאנה.

תכניות פעילות

הפעילות מגוונת מאד כיון שבחווה יש תחומים שונים של חקלאות, אקולוגיה ומי שמלמד ומדריך הם בוגרים מתכניות שונות בעבר. אחד המדריכים, קית מיצ'לאק מארה"ב, הוא אחד מאלה ויש מדריכים מאוסטרליה ומעוד מקומות בעולם מה שמגדיל את היקף ההתנסויות.

אילו התנסויות אתה חווית כאן שלא יכולת להתנסות בהן בברזיל ?

רפאל: מה שעושים כאן בחווה אי אפשר לעשות בסן פאולו ואולי אחוז אחד ממה שעושים כאן עושים בסן פאולו. אולי מיחזור עושים בסן פאולו. אבל כאן עוסקים בתחומים שונים של אקולוגיה כך שאתה חי מבלי להביא מאום מחוץ לגבולות החווה.

זוליאנה : אני למשל חושבת כל הזמן על שיבתי לברזיל שבה אני מקווה לעשות קומפוסט מירקות ופרות.

רפאל: כשאני רואה את המים הממוחזרים כאן אני חושב איך לעשות זאת אף שבברזיל יש מים לרוב.

החיים אינם קשים בחווה ?

רפאל: לא. ידענו לאן אנו מגיעים.

זוליאנה : פתאם הכרתי זוקיני וסוגי דלעות שגדלות בחווה אבל לא רק זאת. דברים שאני לומדת כאן אני לוקחת לכל חיי.

רפאל: אנו יהודים ברזילאים וכעת אנו בקהילה גדולה שבה יש גם ברזילאים וגם יהודים ממקומות אחרים בעולם וכמובן יהודים ממדינת ישראל. הפכנו לקהילה גדולה שנותנת לנו את התחושה של ביחד קולקטיבי. אנו חשים בחווה כמו במשפחה וזוהי תחושה נפלאה.

כתב וצילם נתן רועי.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
הרגש/י חופשי להשתתף!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *