אוסטרלים, אוסטרלים באים

האהבה לחקלאות, לדבורים, אקולוגיה הביאו את מייק דנשם מאוסטרליה לישראל והוא החליט לעלות לישראל. הוא לא הסתפק בכך ושכנע את אחיו להגיע כדי להכיר את תחומי העניין והאהבה שלו. בשבועות האחרונים שוהה קבוצה של יהודים אוסטרלים, עם אחיו של מיייק- אשלי, בחווה האקולוגית. הקבוצה למדה דבוראות, קיימות אקולוגית, הכנת סבון מעשבי מרפא שגדלים בישראל, ומטיילים בישראל. זה יכול להסתיים גם בסיפורי עלייה. שנה טובה.
זה סיפור על מייק דנשם,יהודי אוסטרלי,שהתאהב בישראל ובאקולוגיה, עלה בעקבות כך לישראל הצליח להדביק באהבתו יהודים אוסטרלים ושכנע אותם להגיע לחווה האקולוגית שבה הוא מדריך,חווה ואדם במודיעין.

פגשתי את מייק דנשם מלמד את הצעירים,שהגיעו בעקבותיו מאוסטרליה, איך מטפלים בדבורים.הם עמדו מסביבו ועקבו אחר העבודה של הדבורים. זה היה שיעור בדבוראות (מקצוע חקלאי שעיסוקו דבורים). מייק היה עם הצעירים שבועיים ימים,שבהם לימד אותם מקצועות חקלאיים ואקולוגיים שונים,לאחר שעזב הם המשיכו ללמוד תחומי חקלאות אקולוגית נוספים.

יכול היה,לפני חמש שנים, לצאת לחווה אקולוגית,שכמוה רבות באוסטרליה וללמוד מקרוב את הלכות החקלאות והחיים הבריאים והירוקים.תחת זאת החליט להגיע לכאן.
בין עשרת חברי הקבוצה (תשעה אוסטרלים ושני ישראלים) נמצא גם אחיו של מייק דנשם,אשלי בן ה 23. "אני הגעתי לכאן בעקבות אחי מייק , שהזמין אותי לפני שנה להיות כאן כמה שבועות, וכששבתי לאוסטרליה סיפרתי לחבורה שהגיעה לכאן עימי מאוסטרליה" אומר אשלי.

זהו,אמנם,סיפור על יהודי אוסטרלי שהתאהב בישראל,עלה,אבל גם סיפור על קבוצה מיוחדת,ראשונה מסוגה,שהגיעה מאוסטרליה כדי לחוות את העבודה בחווה אקולוגית בישראל.

הם ישהו בחווה חודשיים שבהם יחוו את החיים בחווה.חברי הקבוצה מתגוררים בבתים שנבנו מבד או מבוץ ועוסקים רוב היום בתחומים שקשורים לאקולוגיה, קיימות,השרדות בטבע,לימוד עשבונאות,הישרדות בטבע.עיקר העבודה שלהם הוא בתחום הבנייה הירוקה, חקלאות, בישול אוכל עבור חברי הקבוצה, החזקה, שמירה ולימודי אקולוגיה.

שלא כמו קבוצת "מסע" אקו הם מגיעים לחודשיים ימים וזהו מסלול שפתוח לכל הגילאים ולכל הדתות*.

לימוד צמחי מרפא
כמה ימים לאחר הביקור הראשון פגשתי את חברי הקבוצה פעם נוספת כדי לצפות מקרוב בחוויה שהם עוברים בתכנית שנבנתה בשיתוף עם מייק דנשם וחברי הקבוצה.
בבית עשוי מבוץ שבו מאוכסנים צמחי מרפא שמגדלים בחווה התנהל שיעור בהכנת סבון מצמחי המרפא.

חברי הקבוצה מכינים גם משחות הן לקוסמטיקה והן לרפואה .

בין חברי הקבוצה שיצרו סבון מצאתי את רומי כהן בת ה 23,תלמידת תקשורת ועיתונות מאוסטרליה, שהגיעה לכאן מסידני שבאוסטרליה.היא הייתה בישראל בשנת 2011 לעשרה חודשים עם קבוצת "הבונים-דרור" במה שקרוי שנת ההמתנה בין סיום התיכון לאוניברסיטה ובסיום התקופה שבו לאוסטרליה מה הם היו רוצים לעשות בישראל שיהיה בעל משמעות והם חשבו על החווה.

"הכרנו את מייקי שעלה לישראל דרך אחיו אשלי ורצינו לעשות משהו שלא נוכל לעשותו באוסטרליה שיכלול מפגש עם יהודים מכל מיני מקומות שמגיעים לישראל" היא מספרת.
רומי לא הכירה את נושא הקיימות והאקולוגיה כפי שהיא נלמדת כאן, בחווה. "ידעתי שאני רוצה לגדל את הירקות שאני אוכלת בעצמי ולחיות חיים בריאים וכאן אני לומדת זאת מקרוב" היא אומרת.

"מייק דנשם, שעלה לישראל, הוא ידען וכריזמטי מאד והוא דרבן אותנו לעשות מה שאנו עושים כאן. כשהוא דיבר על הטבע ועל מה שהוא עושה זה עורר אצלנו השראה וההתלהבות שלו מסייעת מאד בשהות כאן ובמגע עם חומרים חדשים".Watch Full Movie Online Streaming Online and Download

מפגש ישראלי
לכאורה נראה שמדובר בקבוצה אוסטרלית הומוגנית ששומרת על יחודיות ואינה מתערבת עם שאר הקבוצות בחווה.

מתברר שהקבוצה האוסטרלית מתערבת ולומדת על החווה הישראלית דרך מפגשים עם חברים אחרים בקבוצה.

בעשר וחצי בבוקר מתקיימת הפסקת ארוחה מתחת לעץ עבות וגפן שופעת ענבי מוסקט שחורים. אל השולחן מוגשת תקרובת שגדלה והוכנה בחווה : לחם מלא, תה צמחים, ריבה מן הפרות שגדלים בחווה, ענבים ירוקים שגדלים בעיבורי החווה.

המפגש הינו מפגש חברתי חוצה קבוצות והשיח מרתק. "זה משמח אותי מאד לפגוש אנשים אחרים והכנו לחברים קרובים עם השינישינים שהגיעו לכאן לשנת השירות ושאר החברים שלומדים ועובדים בחווה" מספרת רומי.

ביחד עם האוסטרלים והישראלים בחווה נמצאת גם הלל פלג בת ה 23, בת להורים ישראלים, שגדלה רוב חייה בבולדר, קולראדו. היא עלתה לישראל, שרתה בצה"ל, והחיבור שלה לישראל בכלל ולקבוצה האוסטרלית שהיא חלק ממנה היא עבורה מסלול לקראת לימודיה בגיאוגרפיה, פיתוח סביבתי אנתרופולוגיה וסוציולוגיה.

כשאני מנסה לתהות על הסיבות שבגינן הגיעה לחווה אמרה לי:

"הסבים שלי היו חקלאים בקיבוץ ורציתי מאד מאד להתחבר לסגנון החיים שלהם וכאן יש לי הזדמנות ללמוד זאת ולהיות בקשר עם אנשים שאהיה איתם בקשר גם בעתיד".

כתב וצילם נתן רועי.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
הרגש/י חופשי להשתתף!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *