חיפוי קרקע – מאת איציק גזיאל

 

לפנות ערב יצאתי לטיול עם קוקי ויולי, כלבי הקשישים, יחד עם קטנצ’יק חתולי הג’ינג’י שטרם מלאו לו שנה. פסענו על שביל האבנים המשתלבות כשלימיננו קרקע חשופה, שהאדמה נסחפה ממנה עקב נגר מי הגשמים וזאת בשל העדר חיפוי על הקרקע. האדמה שנסחפה חשפה אבנים, קטנות  וגדולות, אבנים המנקדים את הקרקע כשלד גרוטסקי. לאחר צעידה של כ 70 מטרים פונה אני ימינה והינה עולם חדש מופלא לפני. שדרה של עצים: מילה, מכנף נאה, ופיקוס בנימינה . אני צועד על מרבד של עלים. מרבד בעומק של כ 10 ס”מ. אני מושיט את ידי וחופן עלים ואדמה מהתחתית ומגישם לאפי, והריח נפלא. שם ,עלתה בי המחשבה, לכתוב מדוע יש חשיבות עצומה לכסות את האדמה.

מהו חיפוי קרקע ומדוע הוא נדרש?

ניתן להתבונן בקרקע ולחשוב שהיא חומר דומם, גרגרי חרסית או חול ותו לא. האמת היא שלקרקע יש מבנה והיא מכילה יצורים חיים רבים. ובכן מהי אותה קרקע שעליה אנו חיים ? קרקע שאנו  מנכסים אותה לעצמנו, ועליה אנו נלחמים. הקרקע בבסיסה הינה תוצר של בליית סלעים, סלעים על כל גווניהם. סוג הסלע, האקלים המתקיים בסביבתו, הצומח והחי הם אלה שיבנו את הקרקע באופן השלם. להתנהלות בנות ובני אנוש תפקיד משמעותי במצבה של הקרקע .נדמיין לנו קרקע ביער\בחורש, לנגד עינינו תופיע קרקע בצבע חום שחור, הריח, הריח יהיה כריח הפטריות וריח הקרקע אחרי הגשם. נחפון אותה בידינו ונחוש את הפריכות והחיוניות שלה. כעת נדמיין מראה, ריח ומגע עם קרקע באזורים חשופים, ללא עלווה ככסות לאדמה. הקרקעות המאפיינות את אזור מודיעין הן טרה-רוסה ורנדזינה: שתיהן תוצר של בליית סלע משקע גירי, ולשני סוגי הקרקעות מבנה מפותח. הקרקע בנויה מתלכידים (קונגלומרטים) גודלם של התלכידים הוא החל ממילימטרים בודדים ועד מספר סנטימטרים. התלכידים בנויים מחרסיות מחומר אורגני, ממים, מאויר, ממיקרואורגניזמים, וממינרלים. לתלכיד יש אלסטיות, הוא פועל יוצא של כוחות פיסיקליים, כימיים, וביולוגיים. ניתן לראות בתלכיד מעין אורגניזם \יצור חי. יצור חי הנמצא בשיווי משקל דינמי עם הסביבה.  בקרקע יש מיקרו-פאונה שהם כל המיקרואורגניזמים : חיידקים, פטריות, שמרים ואצות  (ב1 סמ”ק של קרקע פורייה יש כ מיליארד מיקרואורגניזמים)  בנוסף יש את כול המקרואורגניזמים :שלשולים, טחביות, חיפושיות … כשאנו מבינים על קצה המזלג את המורכבות הנפלאה של אדמה ,ואת היותה יצור חי, אנו מבינים שעלינו לפעול באופן נבון כדי להגן ולהשביח אותה. בטבע הדברים מתרחשים מאליהם, התהליכים המתרחשים בטבע הם מעגליים ורשתיים .העלים הנושרים , מכסים את הקרקע במרבד של חומר אורגני. נדמיין לרגע, מה פוגשת האדמה בחלקה העליון ? כן, היא פוגשת את קרני השמש עתירות האנרגיה המאדות את המים, את טיפות הגשם והברד היורדים בעוצמה מגובה רב, את השלג, את האוויר, את המדרך של בעלי חיים  ובני האדם …..כאשר האדמה מחופה בשכבת עלים הרי שהיא מוגנת, כפי שאנו מוגנים בעזרת הבגדים שלנו .   טיפות הגשם מתנפצות קודם על העלים ואז זולגות לאט אל האדמה ונספגות בה. ללא העלים טיפות הגשם מנפצות את התלכידים. החרסית שמידותיה זעירות כ 0.002 מ”מ משתחררת מהתלכיד וסותמת את הפתחים שמאפשרים לקרקע לספוג את מי הגשם. כך הברכה שבגשם הופכת לקללה. קרני השמש פוגעות באדמה וגורמות להתאדות המים מהשכבה העליונה , התאדות המים גורמות להתייבשות התלכידים , למותם של המיקרואורגניזמים ולהחלשה כללית של הקרקע . כאשר ישנו חיפוי של עלים בגובה של כ 10 ס”מ האדמה מוגנת

מה הן הסיבות התומכות בחיפוי הקרקע ?

  1. מניעת הרס הקרקע בשל הגשמים. 2.מניעת סחף קרקע ואיבודה , ולעתים בוץ על השבילים והכבישים . 3. מניעת התייבשות הקרקע , מצב מיטבי לצמחייה , גינון במיטבו. 4. חסכון גדול בהשקיה. הקטנת העלויות של המים 5. מניעת הצצת עשביה לא רצויה בשטחי הגינון , חיסכון בכוח אדם , וחיסכון בחומרי קטילת עשבים. 6. העשרה מתמשכת של חומר אורגני אל הקרקע, חיסכון ביישום קומפוסט בשטח. 7. העשרת מי התהום. 8. הקטנת מי הנגר, שמשמעותה הקטנת העומס על מערכות הניקוז, מניעת הצפות.

מה הן הסיבות הפוסלות שימוש בחיפוי קרקע ?

1.בשל שימוש בעלים שהחלק המשמעותי בהם הוא פחמני ייווצר חוסר זמני של חנקן. 2. המראה, בארץ התפתחה תפיסה אסטטית הרואה בשטח מגורף מעלים מקום מטופל ומגונן. בצבא לקחו את זה צעד קדימה וחיברו את המראה המטופל והאסטטי אל גזעים מסוידים בלבן , ולעתים גם האבנים בצדי שבילים מסוידים .

בנקל ניתן לראות שהפעולה של חיפוי קרקע היא נבונה ומיטבית . מחקרים רבים שנעשו בארץ ובעולם מצאו באופן מובהק את היתרונות לחיפוי .את בעיית המחסור הזמני של החנקן ניתן לפתור בעזרת דישון של גופרת אמון בכמות קטנה. את בעיית הנראות ניתן לפתור בעזרת חינוך ופיתוח מודעות .

לסיכום אומר 

האנושות נעה במרחבי הזמן ,והצליחה להגיע להישגים משמעותיים מאוד בתחומים רבים של החיים . המרכיב העיקרי שאפשר מסע והצלחה היה הפתיחות ,ההתבוננות הלמידה והשינוי .מקווה אני שנדע לקחת את המידע המתקיים במאמר זה לחקור את מהימנותו , לדרוש בבעלי מקצוע נוספים . ולקבל החלטה מעשית נכונה .

קרקע ללא חיפוי 

קרקע מחופה 

 

 

 

 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.